Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir?

Evlilik nedir? Evlilikte mutlu olmanın yolları? Evlilikte mutluluğun sırları nelerdir? Evlilikte aşkın değeri, Evlilik aşkı bitirir mi? Aşk evliliği yorar mı? Evlilikte ailelerin önemi, Mutlu evlilikler nasıl olur? Gerçekten seven kıskanır mı? Kıskanılmak kadının hoşuna gider mi? Sürprizler aşkı korur mu? Evlilik ve aşka dair merak edilenler..

Evlilik Nedir?

Evlilik, kutsal bir eylemdir. İki seven insanın hayatlarını birleştirme isteği bunuda aşkla harmanlayıp resmiyete kavuşturmaları bu eylemin en güzel mührüdür.

Aşkla yapılan her evlilik mutlu olur demek mantıksızdır fakat aşk ile yapılan iyiliklerin çoğunda diğer evliliklere kıyasla mutlu anları daha fazladır.

En önemli maddelerden biri olan tabii ki sadakattir. Birbirine güven sadece evlilikle değil arkadaşlıkta günlük hayatta ailede çok önemlidir. Evli çiftlerin birbirlerine güvenmeleri esastır eğer bu güven oluşmazsa o evliliğin temellerinde bir bozukluk vardır.

Diğer önemli bir madde olan ise saygıdır. Saygı sevgi gibi affedici değildir. Kırılan bir kalbi onarmaniz mümkündür ancak arada saygı varsa, saygıyı yitirmemişseniz o kalbi yeniden kazanabilirsiniz. Ancak saygı biterse o kalbi yeniden kazanmak için sevgi yeterli değildir.

Uyum; Çiftlerin birbirlerine hem fiziki hem ruhsal yönden uyum sağlamaları çok önemlidir.Bedensel olarak daha ağır bastıkları düşünselerdi ruhsal uyum daha önemlidir. Bir ahenk içerisinde dans edercesine süregelen bir birliktelik olur.

Maddiyat; Günümüz koşullarında maddiyatın önemini özellikle evlilikle birleşen insanlar daha çok anlamaktadır. Maddi bir sorun evlilikte karşınıza çıkıyorsa bunu konuşarak ve karşılıklı iş anlamın da çalışarak halletmek çok mümkündür. Maddi sorunu evliliğin ana problemi edip evlilikten uzaklaşmak günümüz evliliklerinde çokça görünen ama maalesef bir o kadarda yanlış olan bir eylemdir.

Çocuk; Bazen evlilikte ne kadar çocuğu erteleme düşüncesi olsa da çocuk eve neşe ve huzur kattığı gerçeğini kimse değiştiremez. Tıbbi bir sorun olmadıkça evlilikte çocuğun ertelenmesi pek de anlaşılır değil. Bir önceki maddemiz olan maddiyat ile çocuğu doğru orantıda ilerletmek gerekir.

Ortak hobiler; Saygıdan kıyasla sevginin daha da kalıcı olması için bekar hayatlarında sürdürdükleri hobileri evlilikte karşı cinsi de içine katarak devam ettirmeleri önemli bir husustur. Erkekler futbol izlerken eşlerini de ortak etmek kadınlar kendi rutinlerini yaparken eşlerini de dahil etmek bir mecburiyet yerine güzel sonuçlar doğrabilecek aktivitelerdir. Örnek vermek gerekirse kadınlar ev temizliği ya da yemek yaparken bunu kendi görevi gibi görmek yerine erkeğin de yapabileceğine bilmek ve ona bildirmek gerekmektir. Bir başka örnek vermek gerekirse eğlenmeyi bilmek ve buna karşı tarafı da katmak güzel bir aktivite ortaya çıkarmaktadır.Evliliğin iki kişiyle yürüdüğünü unutmayarak bu gibi şeylere karşı tarafı da katmak güzel sonuçlar doğurur.

Görücü usulü; Görücü usulü her ne kadar toplumumuzda gereksiz görünsede görücü usulü ile bağdaşıp olumlu olan bazı şeyler vardır tabi bu sizin elinizde olan bir şey .Örneğin görücü usulü bir eş adayı ile evlilik yoluna girmeye karar verdiyseniz bunu aşk evliliği haline getirmek için bir takım çabalar harcamanız gerekiyor.Buna hobileriniz le başlamak gayet doğru bir karardır.Eğer hiç tanımadığınız bir insanla başka arkadaş gibi olarak birbirinizi tanıma zamanı verirseniz bu güzel bir evliliğe gidebilir.

Arkadaş gibi olmak; Bu da önemli maddeler arasın da yer alan diyer bir unsurdur.Arkadaşlıktan doğan her ilişki kesintisiz iyi gider.Birbirinizi daha iyi ve doğru tanırsınız.Kırılgan yönlerinizi bilirsiniz

Sürprizler; Evlilikte özellikle kadınların karşı taraftan beklediği sürpriz sayısı belki daha çok olabilir fakat erkek de sürpriz bekler ve bu onun en doğal hakkıdır.Birbirinize sürprizler yapın ama bunu çok sık yapmayın çünkü artık rutin haline gelir ve bir heyacanı kalmaz.Ara sıra özellikle özel günlerinizi unutmamak için güzel sürprizler yapılabilir.

Kendinize zaman ayırın; Boşanma aşamasında olan çiftlerin çoğu kendine zaman ayırmadığı ve sıkıldığı için bu yolu seçtiğini söylemektedir.Kendi özel alanınız olmalı.Karşı tarafın da olmalı ve siz buna saygı duymak zorundasınız.Bu şekilde özel alanlarınız da kendinizi dinler ve biraz da olsun kötü gidecek olan bir süreci toparlamış olursunuz.

Aile; Bir söz vardır “evlilik aileleri de evlendirir” bu gayet doğru bir tespit.Eşinizin ailesiyle iyi geçinmek ve onlara saygı duymak sizin eşinizle olan bağınızı da güçlendirecektir.Bunu çok sık yapmak yerine içten ve gerekli zamanlar da yapmak daha önemlidir.Bu karşı taraf için de geçerli.Sizin onun ailesine gösterdiğiniz tutumu o da sizin ailenize göstermek mecburiyetindedir.

İstekler; Evlilikte karşı tarafın bedensel istekleri olması çok doğal ve normal bir olaydır bunu özellikle absürt bir istek istediği zaman bu isteğinin yanın da onun da bunu isteyip istemediğini ve zorlamaması gerektiğini bilmesi gerek.Yanlış bir tavrında ilişkiyi soğutabilir.

Şiddet; Kıskanma duygusu insanın elin de olmayan ama fazlasının hastalık derecesine yol açtığı bir duygudur.Ölçülü bir kıskanma ise evliliği daha heyecanlı kılar ve ayakta tutar.Kişilerin doğru üslupla belirttiği kıskançlıklar daha tatlı ve nazlı olur.Bunu zorbalık yaparcasına yapmak ilişkiyi zedeler.Kimse buna katlanmak zorunda değildir ve böyle hissetmeye başlayınca hayattan alamadığı tadın farkına varır.

Kıskanma;  Bu toplumumuzun genel bir sorunudur.Kimi kişiler evde nasıl büyümüşse o şekilde evliliklerine yön vermeye çalışır.Kişi eğer evin de şiddet görmüşse bunu eşine de uygular ve bu yaptığının çok normal bir şey olduğunu düşünür.Bu yüzden kişiler birbirine şiddet uygulamaktan kaçınmalı ve doğacak olan çocuklarının da bu yönde ilerlememesine sebep olur.Şiddet kaçınılması gereken bir eylemdir.Bundan sadece eşimiz için değil hayatımız da bulunan herkes için kaçınmamız gerekmektedir.

Ask Evliliği Yorar Mı?

Aşk evliliği yormaz eğer yukarıda söylenen maddeler dikkate alınırsa.Evlilikte önce kendinizin bir birey olduğunu unutmayın.Kendi haklarınız,kendi özel alanınız olduğunu unutmayın.Kendinizi boğuluyormuş gibi hissettiğiniz de kendinize zaman ayırın.Kendi özünüze dönün.Bunu yaptınız diye sizi kimsenin suçlamasına hakkı yoktur. Genelde evliliğin aşkı bitirdiğine dair yaygın bir kanaat vardır. Evli çiftlerin büyük bir kısmı bu şekilde inanır ya da kendini buna inandırmıştır.

Oysa bu büyük bir yanılgı ve önyargıdan başka birşey değildir. Genelde çiftler ilk tanıştıkları günlerde birbirlerini mutlu edebilmek için herşeyi yapar ve en ince ayrıntısına kadar herşeyi düşünürler. Buda ilişkinize heyecan katar.Ancak zamanla hem erkek hemde kadın özellikle evliliğin ilk birkaç ayından sonra eski hassasiyetlerini korumazlar. Eşinin mutlu olup olmadığını akıllarına dahi getirmezler. Hal böyle oluncada heyacan kalmaz ve aşk biter. Aşkı korumanın en iyi yolu eşinizin mutlu olmasını önemsemenizdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*