in

Aşkın Yaşı Olur Mu?

AŞKIN YAŞI OLUR MU ?
Herkesin çoğunluk düşündüğü gibi aşkın yaşı yoktur. Ama sandığımız gibi değildir aslında,aşk her yaşta farklıdır ve hissedilen her duyguda aşk değildir. Bazen bir heves bazen ilgi görmenin mutluluğu bazen de bir sevgi arayışıdır. Genç bir insanın herşeyden bunaldığı bir dönemde karşısına çıkan kişiye aşık olduğunu düşünmesinin nedeni genelde ailesinden,çevresinden görmediği yada bazen o sevgiyi hissetmediğinde karşısına çıkan ve ona biraz ilgi ve yakınlık gösteren kişiye aşık olduğunu düşündürebilir. Peki orta yaşlı yada yaşlı bir insanda da bu aynı mıdır? Aslında değildir çünkü insan yaşadıkça ve gördükçe bazı şeyleri anlaması daha kolaydır. Orta yaşlı bir insan bazen ona gösterilen bu ilgi ve sevginin bir heves yada ilgi görmek istediği için olduğunu anlayabilir. Aslında gerçeği biliyordur hissettiği duygu aşk ise onunla hiç sıkılmadan ve karşılıksız sevgi ile birbirlerini sevmeleri gerekir. Aşk 18 yaşında farklı 25 -30 yaşında farklı 45-50 yaşında farklı duygular hissettirir insana. Gençken aşık olduğunda istediği yeni maceralar, romantizm, eğlence ve mutluluktur. Dünyayı unutup kendine bir hayal dünyası çizer ve onun içinde yaşamaya başlar. Karnında uçan kelebeklerin hiç durmadan uçacağını düşünür, karşısındakini düşünmekten hiçbirsey yapamaz hala gelir çoğu genç. Peki o kişi gerçekten aşık olduğu kişi midir yoksa ona bunu düşündüren o gördüğü birazcık sevgi ve ilgi mi? Bu soruyu cevaplamak güçtür aslında kimi gençken ömür boyu hiç sıkılmadan mutluluğu, acıyı, üzüntüyü paylaşacağı aşkı bulmuştur. Kimi de yaşanan o bütün güzel duyguların bir hayal dünyası olduğunu görür ve bazı şeyleri anlamak için köşesine çekilir.
Yaş biraz daha ilerledikçe kişi aşkı biraz daha farklı görür aslında. Birlikte sohbet edebileceği konuların olduğu, izlediği filmleri yorumlayabileceği , genelde aynı seyleri yapmaktan keyif aldığı kişiye aşık olduğunu düşünür insan. Birlikte uzun uzun zaman geçirmekten hiç sıkılmadığı,aynı düşünceleri paylaştığı kişiye aşık olur. 30’lu yaşlarına geldiğinde aşka aslında biraz da mantığı karışmış olur çünkü artık aşık olduğu kişiyle evlenmeyi düşünür ve mantığı işin içine girer.Evet aşıktır ama acıyı, üzüntüyü, sevgiyi, mutluluğu ömür boyu paylaşacağı insan o mudur gerçekten yoksa kendisi böyle düşünmek istediği için midir yaşanılanlar. Birlikte çocuklarına iyi bir hayat verebilir miyiz düşüncesi, onları gerçekten iyi birer insan olarak yetiştirebilecek miyiz düşüncesi vardır aklında. Bazen gerçekten güzel bir evlilikle o aşk hep taze kalır çünkü birbirine gösterilen ilgi ve sevgi hep yerini korumuştur.

AŞK İLK GÜNKÜ GİBİ OLUR MU?

Aşk hala ilk günkü gibi hissettirebilir bu yaşta insana çünkü gerçek aşkı bulmuştur. Bazen de tam tersi o birbirlerine bakarken gözleri gülen iki kişinin aşkı zamanla azalmış, birbirleri ile ne sevgiyi ne üzüntüyü paylaşmaz olurlar. İşte tam 30-35 yaşlarında insan bu azalan sevgi dolayısıyla yeni bir aşk aramaya başlar. Tabiki bu doğru değildir zamanında herşeyden vazgeçtiği o aşkı yeniden kazanmak için çabalamalı, sorunları çözmeleri gerekmektedir. Aslında hâlâ aşıktır ama bazı şeyler bunu görmesine engel oluyordur. İş hayatı, çocuklar, canını sıkan bazı durumlardan dolayı artık aşık olduğu kişiyle eskisi gibi yeni maceralar, romantiklikler yaşamadığı için ona aşık olmadığı hissine kapılır. Birbirlerinden sıkıldıklarını ve artık paylaşacak birşey kalmadığını düşünür oysa insan aşık olduğu kişiden sıkılmak yerine onu sevmek için hep bir bahanesi bir sebebi olmalıdır. İşte o aşkı hep taze tutmak işin can alıcı noktasıdır. Eskisi gibi birşeyler yaşamama düşüncesi aşkın bittiğini göstermez aşkta yeni arayışlar içine girmeyi gerektirir. Artık genç değildir karnındaki kelebekler uçmaz ama hayatı ve zorluklarını paylaşabileceği bir insan vardır artık yanında. Aşkın bu yaşlarda farklı duygular hissettirdiği görülmelidir oysaki.
İnsan 45-50 yaşına geldiğinde ise aşk farklı hissettir. Kiminde aşk hala eskisi gibi çok taze, canlıdır, yeni maceralar farklılıklar arar. Hayalleri hala taze ve yaşamak istediği aşk onun için büyük bir aşk demektir. Kişi bu heyecanı yaşamak ve hissetmek ister. Aşık olmak için geç olmadığını düşünür ve bazıları gerçektende tam bu yaşlarda o heyecanlı aşkı bulur ve o hayalleri yaşamayı başarır. Şanslıdır çünkü Aşkın yaşı olmadığını görmüştür ve bunu herkese göstermiştir. Kimileri ise bu yaşa geldiğinde aşka olan o heyecanı, hevesi azalmıştır. Aşk eskisi kadar taze değildir onun için, artık eskisi gibi hissetmiyor aşkın yerini daha çok sevgi ve saygıya bırakmıştır. Gösterilen ,hissedilen o duygular eskisi gibi değildir. Hatta bazen aşk için yaşlarının geçtiğini düşünürler. Bunun nedeni eskisi gibi bazı şeyleri yaşayamamaları ve eskisi gibi hissetmemeleridir. Doğrusu aşkın yaşı yoktur ama bir gerçek de vardır ki aşk her yaşta farklıdır. Aşk her yaşta güzeldir ama her yaşta insana aynı duyguyu aynı şeyleri yaşatmayabilir. Aşkın yaşı olmadığını düşünenler için hayat biraz daha macera doludur çünkü onlar hep o ilk heyecanı ararlar. Aslında aşık olmak için yaşa değil hissettirdiklerine bakılmalıdır.

What do you think?

Written by İdil Gündoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Aşkta Burç Uyumu

Whatsapp Bayanlarla Sohbet